Jdi na obsah Jdi na menu
 


Projektový týden ke Dni Země

2. 5. 2019

 ZDRAVÁ ZEMĚ - ZDRAVÝ ČLOVĚK 2019 

Celoškolní projekt Den Země jsme v letošním roce zaměřili na zdraví. Celý týden jsme ve třídách sledovali zdravé svačiny, povídali jsme si o pestré stravě. Seznámili jsme se se „zdravým talířem“. V jídelně jsme sledovali stravování, co děti rády jí, a které jídlo vrací. (přiložená tabulka) Žáci 1. - 3. ročníku plnili úkoly v sešitě Jíme zdravě a s chutí. Ty děti obdržely při besedě Jíme zdravě, kterou v rámci osvětové kampaně pro školu připravili zástupci Ministerstva zemědělství. Na závěr týdne jsme si za pomoci některých rodičů ukuchtili zdravé svačinky - ovocné a zeleninové špízy, různé pomazánky, domácí lučinu, pražená semínka, chlupaté sýrové kuličky, makové sušenky s oříšky, naklíčili jsme mungo a cizrnu a připravili jsme bylinkové nápoje s ovocem. V tělocvičně jsme si připravili společnou přehlídku našich pokrmů a ukázku bylinek. Některé maminky připravily i domácí chléb a bagetky. Po představení jednotlivých svačin jsme se pustili do ochutnávek. Paleta pokrmů byla opravdu rozmanitá, každý si našel dobrotu podle své chuti. Ale netrvalo dlouho a stůl se vyprázdnil. Velká pochvala pro všechny. 

 Se zdravým životem je spojena i zdravá Země. Ekotým si připravil prezentaci o palmovém oleji - o jeho pěstování, dopadu na životní prostředí i možnostech, jak se mu bránit. Připravili jsme také palmu s přehledem obalů výrobků s jeho obsahem i bez něj a základními informacemi.

Druháci si udělali pokusy s řeřichou, aby zjistili podmínky života. Sestavili přehled druhů luštěnin. Připravili sazenice muškátů do květináče před školou. Třeťáci si připravili v rámci projektu Les ve škole koloběh vody v lese, s kterým seznámili své spolužáky.

Starší školáci připravili školní záhony a zajistili úklid části zahrady.

Zapojili jsme se do Kampaně obyčejného hrdinství, kterou vyhlásila Ekoškola a vzdělávací centrum Tereza. Vybrali jsme si výzvy: Zasaď rostlinu, Nenechávej téct vodu při čištění zubů, 1 hodina tvého času - pobyt venku a Buď věrný - nákup s látkovou taškou. Po dobu týdne si děti se svými rodiči zaznamenávali své úspěchy. Ze 67 ks rozdaných lístků se nám vrátilo 55 ks. Celkem se zapojilo 179 osob. Výsledky našeho snažení zveřejníme po celkovém vyhodnocení.